Best Action and Adventure Films
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Speed (1994) | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 2. | Alien | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 3. | Blade Runner | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 4. | Star Trek | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 5. | Terminator Salvation | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 6. | Aliens | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 7. | Predator (1987) | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 8. | The Transformers (2007) | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 9. | Star Wars: Episode IV - A New Hope | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 10. | Beverly Hills Cop | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 11. | 2012 | 3.0/4 | 2.5/4 |



