Good Films that are Hard to Watch More Than Once
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Schindler's List | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 2. | Grave of the Fireflies ( Hotaru no haka ) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 3. | Requiem for a Dream | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 4. | A Clockwork Orange | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 5. | Audition ( Ôdishon ) | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 6. | Martyrs (2008) | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 7. | Threads (1984) | 3.5/4 | 3.6/4 | |
| 8. | Antichrist (2009) | 3.0/4 | 2.4/4 | |
| 9. | Precious: Based on the Novel Push by Sapphire | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 10. | Funny Games (1997) | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 11. | The Passion of the Christ | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 12. | Man Bites Dog | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 13. | Inside ( À l'intérieur ) | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 14. | Jack Ketchum's The Girl Next Door | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 15. | Serbian Film, A ( Srpski film ) | 3.0/4 | 2.2/4 | |
| 16. | Salo, or the 120 Days of Sodom ( Saló, o le Centoventi Giornate di Sodoma ) | 2.5/4 | 2.3/4 | |
| 17. | Irreversible | 2.5/4 | 2.6/4 | |
| 18. | Blindness | 2.5/4 | 2.5/4 | |
| 19. | The Burning Moon | 2.5/4 | 2.5/4 |
Recent Comments
LeeAnn M. - wrote on 05/22/11 at 03:15 AM CT
Good Films that are Hard to Watch More Than Once comment
I think "The Passion of the Christ" should also be on this list. It is a great movie that everyone should see at least once. I can only watch it once every two or three years around Easter. It is so powerful and moving, but also so heartbreaking and emotional.
Holas - wrote on 08/31/09 at 08:06 AM CT
Good Films that are Hard to Watch More Than Once comment
Since the title of the list is 'good' and not 'great', i would like to see "the Greatest Show on Earth" come to the list. Heston is great in the movie, but man, I could not watch this again!!





