Top Fantasy
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Lord of the Rings: The Return of the King | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 2. | Lord of the Rings: The Two Towers | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 3. | Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 4. | Stardust (2007) | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 5. | Harry Potter and the Order of the Phoenix | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 6. | Harry Potter and the Prisoner of Azkaban | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 7. | Harry Potter and the Half-Blood Prince | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 8. | Harry Potter and the Goblet of Fire | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 9. | Harry Potter and the Chamber of Secrets | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 10. | Harry Potter and the Sorcerer's Stone | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 11. | Clash of the Titans (2010) | 3.0/4 | 2.4/4 |



