Favorite Denzel Washington Movies
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Glory (1989) | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 2. | Philadelphia | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 3. | Man on Fire (2004) | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 4. | Inside Man (2006) | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 5. | Training Day | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 6. | Remember the Titans | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 7. | Malcolm X (1992) | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 8. | Crimson Tide | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 9. | Flight (2012) | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 10. | Out of Time | 2.5/4 | 2.4/4 |



