Favorites of 2009
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Transformers: Revenge of the Fallen | 3.5/4 | 2.2/4 | |
| 2. | Star Trek | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 3. | Up (2009) | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 4. | X-Men Origins: Wolverine | 3.5/4 | 2.7/4 | |
| 5. | Julie & Julia | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 6. | Coraline | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 7. | Race to Witch Mountain | 3.5/4 | 2.1/4 | |
| 8. | 17 Again | 3.0/4 | 2.5/4 | |
| 9. | Push | 3.0/4 | 2.3/4 | |
| 10. | Ponyo on the Cliff ( Gake no ue no Ponyo ) | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 11. | Whip It! | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 12. | Cirque du Freak: The Vampire's Assistant | 3.0/4 | 2.3/4 |



