Top Action
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Die Hard | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 2. | Die Hard: With a Vengeance | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 3. | Live Free or Die Hard | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 4. | Lethal Weapon | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 5. | Lethal Weapon 2 | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 6. | Bad Boys (1995) | 4.0/4 | 2.6/4 | |
| 7. | The Gauntlet | 3.5/4 | 2.6/4 | |
| 8. | Death Race 2000 | 3.0/4 | 2.5/4 | |
| 9. | Dirty Harry | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 10. | Tango & Cash | 4.0/4 | 2.5/4 | |
| 11. | The Transporter | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 12. | Professional, The ( Léon ) | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 13. | La Femme Nikita | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 14. | Hot Fuzz | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 15. | Crocodile Dundee | 4.0/4 | 2.5/4 | |
| 16. | Kill Bill: Volume 1 | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 17. | Kill Bill: Volume 2 | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 18. | Grosse Point Blank | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 19. | Pulp Fiction | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 20. | Assault on Precinct 13 (2005) | 4.0/4 | 2.5/4 | |
| 21. | Danny the Dog ( Unleashed ) | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 22. | Four Brothers | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 23. | Red Eye | 3.5/4 | 2.6/4 | |
| 24. | 16 Blocks | 3.5/4 | 2.5/4 | |
| 25. | Death Race | 4.0/4 | 2.5/4 | |
| 26. | Point of No Return | 3.5/4 | 2.6/4 | |
| 27. | The Substitute (1996) | 4.0/4 | 2.3/4 | |
| 28. | The Rock | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 29. | The Ghost and the Darkness | 3.5/4 | 2.6/4 | |
| 30. | Replacement Killers | 4.0/4 | 2.2/4 | |
| 31. | Gen-X Cops ( Dak ging san yan lui ) | 4.0/4 | 2.6/4 | |
| 32. | Get Carter (1971) | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 33. | Rush Hour (1998) | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 34. | The Rundown | 4.0/4 | 2.6/4 | |
| 35. | Payback | 4.0/4 | 2.5/4 | |
| 36. | Bird on a Wire | 4.0/4 | 2.3/4 | |
| 37. | The Losers (2010) | 3.5/4 | 2.5/4 | |
| 38. | Defender, The ( Zhong Nan Hai bao biao ) | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 39. | Commando (1985) | 3.5/4 | 2.6/4 | |
| 40. | The Expendables | 3.5/4 | 2.6/4 | |
| 41. | Hanna (2011) | 3.5/4 | 2.7/4 |



