Most Beautiful Films (visually/spiritually) by philly22

Most Beautiful Films (visually/spiritually)

# Movie Title Rating Overall Add
1. Barry Lyndon 4.0/4 3.2/4
2. Mirror, The ( Zerkalo ) 4.0/4 3.1/4
3. Ran 4.0/4 3.2/4
4. Contempt ( mépris, Le ) 4.0/4 3.0/4
5. Days of Heaven 4.0/4 3.0/4
6. Blade Runner 4.0/4 3.2/4
7. Aguirre, Wrath of God ( Aguirre, der Zorn Gottes ) 4.0/4 3.2/4
8. 2001: A Space Odyssey 4.0/4 3.1/4
9. Three Colors: Blue ( Trois couleurs: Bleu ) 4.0/4 3.1/4
10. Fanny and Alexander 4.0/4 3.1/4
11. Conformist, The ( conformista, Il ) 3.0/4 3.1/4
12. The Thin Red Line 3.5/4 2.9/4
13. Dersu Uzala 4.0/4 3.1/4
14. Andrey Rublyov ( Andrei Rublev ) 4.0/4 3.0/4
15. Virgin Spring, The ( Jungfrukällan ) 4.0/4 3.1/4
16. The Third Man 4.0/4 3.2/4
17. Lawrence of Arabia 3.5/4 3.3/4
18. McCabe & Mrs. Miller 4.0/4 2.9/4
19. Manhattan 3.5/4 3.1/4
20. Apocalypse Now 4.0/4 3.3/4

Recent Comments

Allison
Allison
Movie God

Allison - wrote on 09/16/07 at 01:38 AM CT

Most Beautiful Films (visually/spiritually) comment

what's # 20 on this list. now it is showing as "This Movie is being deleted" and i have no clue what it is.

ps - how is mccabe beautiful? :\

and kubrick has more beautifuler movies. Like lolita.

Jake Aesthete
Jake Aesthete
Producer

Jake Aesthete - wrote on 09/15/07 at 09:55 PM CT

Most Beautiful Films (visually/spiritually) comment

I like this list much more than your regular Top List.

Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name