Top Animation
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Toy Story | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 2. | Finding Nemo | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 3. | The Lion King (1994) | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 4. | Spirited Away ( Sen to Chihiro no kamikakushi ) | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 5. | Aladdin (1992) | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 6. | Ratatouille | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 7. | Toy Story 2 | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 8. | Beauty and the Beast (1991) | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 9. | The Nightmare Before Christmas | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 10. | Princess Mononoke ( Mononoke-hime ) | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 11. | The Incredibles | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 12. | The Simpsons Movie | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 13. | The Fox and the Hound | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 14. | Monster House | 4.0/4 | 2.6/4 | |
| 15. | Lilo & Stitch (2002) | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 16. | Peter Pan (1953) | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 17. | South Park: Bigger, Longer & Uncut | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 18. | Surf's Up | N/A | 2.7/4 | |
| 19. | Happy Feet | N/A | 2.5/4 |



