Top 25 Films of 2006
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Pan's Labyrinth ( laberinto del fauno, El ) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 2. | Children of Men | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 3. | United 93 | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 4. | The Departed | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 5. | The Queen (2006) | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 6. | Letters from Iwo Jima | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 7. | Half Nelson | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 8. | Tristram Shandy: A Cock and Bull Story | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 9. | Casino Royale (2006) | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 10. | Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan | 3.5/4 | 2.7/4 | |
| 11. | Inside Man (2006) | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 12. | V for Vendetta | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 13. | Little Children | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 14. | The Last King of Scotland | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 15. | An Inconvenient Truth | 3.5/4 | 2.6/4 | |
| 16. | Brick (2006) | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 17. | Thank You for Smoking | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 18. | Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby | 3.5/4 | 2.6/4 | |
| 19. | Little Miss Sunshine | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 20. | Stranger Than Fiction | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 21. | Akeelah and the Bee | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 22. | The Devil Wears Prada | 3.5/4 | 2.7/4 | |
| 23. | Jesus Camp | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 24. | Babel | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 25. | Dreamgirls | 3.0/4 | 2.6/4 |



