Top Action
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | The Dark Knight | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 2. | The Matrix | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 3. | Terminator 2: Judgement Day | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 4. | Kill Bill: Volume 1 | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 5. | 300 | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 6. | Kill Bill: Volume 2 | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 7. | Guardians of the Galaxy | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 8. | Warrior (2011) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 9. | Skyfall | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 10. | Rambo: First Blood | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 11. | Kick-Ass | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 12. | Edge of Tomorrow | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 13. | Battle Royale ( Batoru rowaiaru ) | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 14. | Blade (1998) | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 15. | Desperado (1995) | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 16. | John Wick | 4.0/4 | 3.1/4 |



