My Fondest Childhood Films
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | The NeverEnding Story | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 2. | The Wizard of Oz (1939) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 3. | Willy Wonka & the Chocolate Factory | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 4. | The Dark Crystal | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 5. | A Christmas Story (1983) | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 6. | Teen Wolf | 3.0/4 | 2.3/4 | |
| 7. | The Goonies | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 8. | Gremlins (1984) | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 9. | Little Monsters (1989) | 3.0/4 | 2.4/4 | |
| 10. | The Karate Kid (1984) | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 11. | Monster Squad | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 12. | Flight of the Navigator | 2.5/4 | 2.7/4 | |
| 13. | Big | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 14. | Adventures in Babysitting | 2.5/4 | 2.6/4 | |
| 15. | ET: The Extra-Terrestrial | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 16. | Star Wars: Episode IV - A New Hope | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 17. | Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 18. | Labyrinth (1986) | 2.5/4 | 2.9/4 | |
| 19. | Don't Tell Mom the Babysitter's Dead | 2.5/4 | 2.4/4 |
Recent Comments
John Doe - wrote on 11/26/08 at 08:27 AM CT
My Fondest Childhood Films comment
Uh yeah... I agree with Super Kev. Nice list.
Super Kev - wrote on 08/30/07 at 05:57 PM CT
My Fondest Childhood Films comment
Well, our placements are off, but i hear ya on about 90% of these!





