Best End of World Movies by Josh C

Best End of World Movies

# Movie Title Rating Overall Add
1. Equilibrium 3.5/4 2.8/4
2. 28 Days Later 3.0/4 3.0/4
3. Reign of Fire 3.0/4 2.4/4
4. Titan A.E. 4.0/4 2.6/4
5. The Core 3.0/4 2.1/4
6. The Day After Tomorrow 3.5/4 2.6/4
7. Armageddon 3.0/4 2.6/4
8. Deep Impact 3.0/4 2.4/4
9. Outbreak 3.0/4 2.7/4
10. Dawn of the Dead (2004) 3.0/4 2.8/4
11. The War of the Worlds (2005) 3.0/4 2.6/4
12. The Postman (1997) 3.0/4 2.4/4
13. Dawn of the Dead (1979) 3.0/4 3.1/4
14. 28 Weeks Later 3.5/4 2.7/4

Recent Comments

Topher
Topher
Producer

Topher - wrote on 09/11/08 at 03:53 AM CT

Best End of World Movies comment

Yeah -- I think emotionless Christian Bale movies have become a favorite genre of mine too.

Topher
Topher
Producer

Topher - wrote on 02/01/08 at 12:28 AM CT

Best End of World Movies comment

I haven't seen the Postman in ages . . . all I can remember is that the world has gone to shit and he's got to deliever some mail. I've gotta watch that again.

Super Kev
Super Kev
Producer

Super Kev - wrote on 08/30/07 at 10:20 AM CT

Best End of World Movies comment

Well atleast 28 Days Later is #2, LOVED IT (wasn't the whole thing shot on MiniDV?) And I'm always tossing and turning between Armageddon and Deep Impact!

Alex
Alex
Movie God

Alex - wrote on 08/30/07 at 08:25 AM CT

Best End of World Movies comment

Dude, you just put Reign of Fire and The Core on a list of movies that has "Best" in it. Both are terrible, but at least you are ashamed to love them :)

Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name