top 10 best adventure movies of all time
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 2. | Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 3. | Jurassic Park | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 4. | Gladiator (2000) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 5. | Braveheart (1995) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 6. | Indiana Jones and the Temple of Doom | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 7. | Harry Potter and the Prisoner of Azkaban | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 8. | Avatar | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 9. | The Bourne Identity (2002) | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 10. | Inglourious Basterds (2009) | 4.0/4 | 3.2/4 |



