Best films of 1981
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Raiders of the Lost Ark | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 2. | Das Boot | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 3. | Mad Max 2: The Road Warrior | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 4. | Chariots of Fire | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 5. | Escape from New York | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 6. | Gallipoli | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 7. | Scanners | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 8. | Arthur (1981) | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 9. | The Evil Dead (1983) | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 10. | On Golden Pond | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 11. | An American Werewolf in London | 2.5/4 | 2.9/4 | |
| 12. | Time Bandits | 2.5/4 | 2.6/4 | |
| 13. | The French Lieutenant's Woman | 2.5/4 | 2.6/4 | |
| 14. | The Fox and the Hound | 2.5/4 | 2.9/4 | |
| 15. | Gregory's Girl | 2.5/4 | 2.8/4 | |
| 16. | The Great Muppet Caper | 2.5/4 | 2.8/4 | |
| 17. | Friday the 13th Part 2 | 2.5/4 | 2.5/4 | |
| 18. | The Howling (1981) | 2.5/4 | 2.6/4 | |
| 19. | Clash of the Titans (1981) | 2.0/4 | 2.6/4 | |
| 20. | Halloween II (1981) | 2.0/4 | 2.6/4 | |
| 21. | For Your Eyes Only | 2.0/4 | 2.5/4 | |
| 22. | Escape to Victory | 2.0/4 | 2.4/4 | |
| 23. | Heavy Metal | 1.5/4 | 2.6/4 |



