Top Movie List
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Empire of the Sun | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 2. | Blade Runner | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 3. | Out of Africa | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 4. | The Philadelphia Story | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 5. | Holiday (1938) | N/A | 2.9/4 | |
| 6. | People Will Talk (1951) | 3.5/4 | 2.5/4 | |
| 7. | Amélie ( Fabuleux destin d'Amélie Poulain, Le ) | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 8. | Fight Club | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 9. | Rushmore | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 10. | The Big Lebowski | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 11. | The Royal Tenenbaums | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 12. | The Darjeeling Limited | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 13. | Professional, The ( Léon ) | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 14. | The Hurt Locker | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 15. | Unforgiven (1992) | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 16. | Gladiator (2000) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 17. | Mansfield Park (1999) | 3.5/4 | 2.7/4 | |
| 18. | Gosford Park | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 19. | Desperately Seeking Susan | 3.5/4 | 2.0/4 | |
| 20. | No Small Affair | 3.5/4 | 2.2/4 | |
| 21. | Addicted to Love | 4.0/4 | 2.2/4 | |
| 22. | Witness (1985) | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 23. | Big Blue, The ( grand bleu, Le ) | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 24. | Eastern Promises | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 25. | Secretary | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 26. | Highlander | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 27. | Hesher | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 28. | Hateship Loveship | 3.5/4 | 2.8/4 |



