Top Fantasy
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | The Princess Bride | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 2. | Star Wars: Episode IV - A New Hope | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 3. | Harry Potter and the Prisoner of Azkaban | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 4. | It's a Wonderful Life | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 5. | Harry Potter and the Order of the Phoenix | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 6. | Harry Potter and the Sorcerer's Stone | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 7. | Spider-Man | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 8. | Labyrinth (1986) | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 9. | Forbidden Planet | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 10. | Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back | 3.0/4 | 3.4/4 | |
| 11. | Lord of the Rings: The Return of the King | 3.5/4 | 3.4/4 | |
| 12. | Ghost (1990) | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 13. | Back to the Future | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 14. | Men in Black (1997) | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 15. | Star Trek II: The Wrath of Khan | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 16. | Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith | 3.5/4 | 2.8/4 |



