My Favorite Films Of 1983 by Lee

My Favorite Films Of 1983

# Movie Title Rating Overall Add
1. Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 4.0/4 3.2/4
2. Scarface (1983) 4.0/4 3.2/4
3. Sudden Impact 4.0/4 2.5/4
4. WarGames 4.0/4 2.8/4
5. Bad Boys (1983) 3.5/4 2.8/4
6. Terms of Endearment 4.0/4 3.0/4
7. The Day After (1983) 3.5/4 2.8/4
8. Risky Business (1983) 4.0/4 2.7/4
9. The Outsiders (1983) 4.0/4 2.9/4
10. The Big Chill 3.0/4 2.9/4
11. Monty Python's The Meaning of Life 3.0/4 2.9/4
12. Trading Places 3.0/4 2.9/4
13. Class (1983) 3.0/4 2.5/4
14. Christine (1983) 4.0/4 2.6/4
15. National Lampoon's Vacation 2.5/4 2.9/4
16. Octopussy 4.0/4 2.5/4
17. Lone Wolf McQuade N/A 2.7/4
18. 10 to Midnight N/A 2.5/4
19. Rumble Fish 2.5/4 2.5/4
20. Silkwood N/A 3.0/4
21. Staying Alive N/A 1.9/4
22. All the Right Moves 3.0/4 2.4/4
23. Psycho II N/A 2.3/4
24. Easy Money (1983) N/A 2.6/4
25. Blue Thunder 3.0/4 2.7/4
26. Strange Brew N/A 2.6/4
27. Jaws 3-D 2.0/4 1.7/4
28. D.C. Cab N/A 2.3/4
29. Losin' It N/A 2.2/4
30. Valley Girl (1983) 3.0/4 2.5/4
31. Videodrome 1.5/4 2.9/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name