My Favorite Films Of 1981
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Superman II | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 2. | Raiders of the Lost Ark | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 3. | On Golden Pond | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 4. | Mommie Dearest | 3.5/4 | 2.7/4 | |
| 5. | Taps (1981) | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 6. | Escape from New York | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 7. | Nighthawks (1981) | 4.0/4 | 2.6/4 | |
| 8. | Endless Love (1981) | 4.0/4 | 2.3/4 | |
| 9. | An American Werewolf in London | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 10. | Halloween II (1981) | 4.0/4 | 2.6/4 | |
| 11. | Clash of the Titans (1981) | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 12. | The Cannonball Run | 3.0/4 | 2.5/4 | |
| 13. | Mad Max 2: The Road Warrior | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 14. | Friday the 13th Part 2 | 3.0/4 | 2.5/4 | |
| 15. | Christiane F. | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 16. | For Your Eyes Only | 4.0/4 | 2.5/4 | |
| 17. | The Howling (1981) | 4.0/4 | 2.6/4 | |
| 18. | Neighbors (1981) | 3.0/4 | 2.0/4 | |
| 19. | History of the World: Part I | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 20. | Arthur (1981) | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 21. | Heavy Metal | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 22. | The Fox and the Hound | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 23. | Stripes | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 24. | American Pop | 2.5/4 | 2.4/4 |



