Top Drama
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Last Hours in Suburbia | 4.0/4 | 2.6/4 | |
| 2. | The Breakfast Club | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 3. | The Rocky Horror Picture Show | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 4. | Titanic (1997) | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 5. | Sleepless in Seattle | 3.5/4 | 2.7/4 | |
| 6. | Braveheart (1995) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 7. | Fight Club | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 8. | A Beautiful Mind | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 9. | Girl, Interrupted | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 10. | Brokeback Mountain | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 11. | Million Dollar Baby (2004) | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 12. | Her | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 13. | American Hustle | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 14. | Apocalypse Now | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 15. | Say Anything... | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 16. | Sassy Pants | N/A | 3.0/4 | |
| 17. | The Truman Show | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 18. | Boys Don't Cry | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 19. | The Babysitters (2008) | 3.5/4 | 2.6/4 |



