Top Animation
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add | 
|---|---|---|---|---|
| 1. | How the Grinch Stole Christmas (1966) | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 2. | My Neighbor Totoro ( Tonari no Totoro ) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 3. | Lilo & Stitch (2002) | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 4. | Spirited Away ( Sen to Chihiro no kamikakushi ) | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 5. | Paprika | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 6. | The Incredibles | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 7. | Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 8. | Grave of the Fireflies ( Hotaru no haka ) | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 9. | Robin Hood (1973) | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 10. | Princess Mononoke ( Mononoke-hime ) | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 11. | Aladdin (1992) | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 12. | The Brave Little Toaster | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 13. | Summer Wars ( Samâ wôzu ) | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 14. | Beauty and the Beast (1991) | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 15. | A Bug's Life | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 16. | Cars | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 17. | Wall-E | 3.0/4 | 3.2/4 | |
| 18. | The Jungle Book (1967) | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 19. | Persepolis | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 20. | The Road to El Dorado | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 21. | A Goofy Movie | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 22. | The Prince of Egypt | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 23. | The Nightmare Before Christmas | 3.0/4 | 3.1/4 | 



