Top War Movie List by Phil

Top War

# Movie Title Rating Overall Add
1. Gallipoli 4.0/4 3.0/4
2. The Great Escape 4.0/4 3.3/4
3. The Bridge on the River Kwai 4.0/4 3.2/4
4. All Quiet on the Western Front (1930) 4.0/4 3.0/4
5. Murphy's War 4.0/4 2.6/4
6. Battleground 4.0/4 3.0/4
7. Saving Private Ryan 3.5/4 3.3/4
8. Apocalypse Now 3.0/4 3.3/4
9. Platoon 3.0/4 3.2/4
10. Glory (1989) 3.0/4 3.1/4
11. Patton 3.0/4 3.1/4
12. Das Boot 3.0/4 3.1/4
13. Black Hawk Down 3.0/4 3.0/4
14. The Eagle Has Landed 3.0/4 2.6/4
15. The Dirty Dozen 2.5/4 3.1/4
16. Paths of Glory 2.5/4 3.3/4
17. Where Eagles Dare 2.5/4 2.9/4
18. Ice Cold in Alex ( Desert Attack ) 2.5/4 2.9/4
19. Carve Her Name with Pride 2.5/4 2.8/4
20. Sahara (1943) 2.5/4 2.8/4
21. Guadalcanal Diary 2.5/4 2.6/4
22. Attack (1956) 2.5/4 3.1/4
23. Flying Leathernecks 2.5/4 2.5/4
24. The Desert Rats 2.5/4 2.9/4
25. They Were Expendable 2.5/4 2.8/4
26. Too Late the Hero 2.5/4 2.4/4
27. Five Graves to Cairo 2.0/4 2.5/4
28. Cross of Iron 2.0/4 3.1/4
29. Kelly's Heroes 2.0/4 3.0/4
30. Flags of Our Fathers 2.0/4 2.8/4
31. Letters from Iwo Jima 2.0/4 3.1/4
32. Hell in the Pacific 2.0/4 2.9/4
33. Pork Chop Hill 2.0/4 2.7/4
34. Run Silent, Run Deep 2.0/4 2.7/4
35. In Harm's Way 2.0/4 2.9/4
36. The Big Red One 1.5/4 2.7/4
37. The Dawn Patrol (1938) 2.0/4 2.7/4
38. All Quiet on the Western Front (1979) 2.0/4 2.6/4
39. We Dive at Dawn 2.0/4 2.3/4
40. The Way Ahead 2.0/4 2.2/4
41. Wing and a Prayer 2.0/4 2.4/4
42. Sands of Iwo Jima 1.5/4 2.9/4
43. To Hell and Back 1.5/4 2.5/4
44. Operation Pacific 1.5/4 2.6/4
45. In Which We Serve 1.5/4 2.3/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name