Top Horror
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | The Omen (1976) | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 2. | The Silence of the Lambs | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 3. | The Exorcist (1973) | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 4. | Seventh Seal, The ( Det Sjunde inseglet ) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 5. | The Ninth Gate | 4.0/4 | 2.5/4 | |
| 6. | The Shining (1980) | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 7. | Rosemary's Baby | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 8. | Night of the Living Dead (1968) | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 9. | Alien | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 10. | Interview with the Vampire | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 11. | Psycho (1960) | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 12. | The Blair Witch Project | 3.5/4 | 2.3/4 | |
| 13. | The Texas Chainsaw Massacre (1974) | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 14. | Shaun of the Dead | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 15. | ZMD: Zombies of Mass Destruction | 3.0/4 | 2.5/4 | |
| 16. | Zombieland | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 17. | The Masque of the Red Death | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 18. | Freaks (1932) | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 19. | Scream (1996) | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 20. | Poltergeist II | 3.0/4 | 2.4/4 | |
| 21. | Stigmata | 3.0/4 | 2.3/4 | |
| 22. | Devil's Advocate (1997) | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 23. | Poltergeist (1982) | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 24. | The Sixth Sense | 3.0/4 | 3.2/4 | |
| 25. | Halloween (2007) | 3.0/4 | 2.4/4 |



