Top Animation
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Howl's Moving Castle ( Hauru no ugoku shiro ) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 2. | Spirited Away ( Sen to Chihiro no kamikakushi ) | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 3. | Shrek the Third | 4.0/4 | 2.4/4 | |
| 4. | The Little Mermaid (1989) | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 5. | Sleeping Beauty (1959) | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 6. | Finding Nemo | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 7. | The Adventures of Tintin | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 8. | Shrek 2 | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 9. | Ice Age: Dawn of the Dinosaurs | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 10. | Madagascar: Escape 2 Africa | 4.0/4 | 2.6/4 | |
| 11. | Toy Story 3 | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 12. | Toy Story 2 | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 13. | Toy Story | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 14. | Shrek | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 15. | Shrek Forever After | 3.5/4 | 2.6/4 |



