Top Action
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Alien 3 | 3.0/4 | 2.5/4 | |
| 2. | The Avengers (2012) | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 3. | Battle Royale ( Batoru rowaiaru ) | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 4. | The Dark Knight | 3.0/4 | 3.4/4 | |
| 5. | Doom | 3.0/4 | 1.8/4 | |
| 6. | The Ghost and the Darkness | 3.5/4 | 2.6/4 | |
| 7. | Ichi the Killer ( Koroshiya 1 ) | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 8. | Ip Man 2 ( Yip Man 2: Chung si chuen kei ) | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 9. | Iron Man (2008) | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 10. | Jurassic Park | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 11. | Kill Bill: Volume 1 | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 12. | Kill Bill: Volume 2 | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 13. | Life of an Expert Swordsman ( Aru kengo no shogai ) | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 14. | The Matrix | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 15. | Seven Samurai, The ( Shichinin no samurai ) | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 16. | Sin City | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 17. | Starship Troopers | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 18. | Tremors | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 19. | Twister (1996) | 3.0/4 | 2.5/4 | |
| 20. | Zatôichi | 3.5/4 | 2.9/4 |



