Top Comedy
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add | 
|---|---|---|---|---|
| 1. | Death at a Funeral (2007) | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 2. | Blazing Saddles | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 3. | Spaceballs | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 4. | Paul | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 5. | Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 6. | The Other Guys | 4.0/4 | 2.6/4 | |
| 7. | Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby | 3.5/4 | 2.6/4 | |
| 8. | Groundhog Day | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 9. | Monty Python's Life of Brian | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 10. | Monty Python and the Holy Grail | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 11. | Keeping Mum | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 12. | Hot Fuzz | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 13. | Shaun of the Dead | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 14. | The Muppet Movie | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 15. | Young Frankenstein | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 16. | The Adventure of Sherlock Holmes' Smarter Brother | 4.0/4 | 2.6/4 | |
| 17. | Help! | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 18. | Fight Club | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 19. | Fear and Loathing in Las Vegas | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 20. | Four Rooms | 4.0/4 | 2.6/4 | 



