Most Violent Action Movies
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Raiders of the Lost Ark | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 2. | The Thing (1982) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 3. | The Terminator | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 4. | Cobra (1986) | 4.0/4 | 2.1/4 | |
| 5. | RoboCop (1987) | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 6. | Action Jackson (1988) | 2.5/4 | 2.0/4 | |
| 7. | The Punisher (1989) | 3.5/4 | 2.1/4 | |
| 8. | Total Recall (1990) | 2.5/4 | 2.9/4 | |
| 9. | Terminator 2: Judgement Day | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 10. | Cliffhanger (1993) | 2.5/4 | 2.6/4 | |
| 11. | Starship Troopers | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 12. | 300 | 2.5/4 | 2.9/4 | |
| 13. | Rambo | 3.5/4 | 2.7/4 | |
| 14. | Punisher: War Zone | 3.5/4 | 2.3/4 | |
| 15. | Watchmen | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 16. | District 9 | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 17. | The Book of Eli | 2.5/4 | 2.8/4 | |
| 18. | Kick-Ass | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 19. | Predators (2010) | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 20. | Dredd (2012) | 3.5/4 | 2.7/4 |



