Fav. directors: Hitchcock ranked
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | North by Northwest | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 2. | Psycho (1960) | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 3. | Vertigo (1958) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 4. | Dial M for Murder | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 5. | Strangers on a Train | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 6. | Rebecca (1940) | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 7. | Frenzy | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 8. | To Catch a Thief | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 9. | Rope | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 10. | Rear Window | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 11. | Shadow of a Doubt (1943) | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 12. | The Lady Vanishes (1938) | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 13. | Notorious (1946) | 3.0/4 | 3.2/4 | |
| 14. | The 39 Steps (1935) | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 15. | Lifeboat | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 16. | The Birds (1963) | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 17. | Spellbound (1945) | 2.5/4 | 2.8/4 | |
| 18. | Blackmail (1929) | 2.5/4 | 2.5/4 | |
| 19. | Secret Agent (1936) | 2.5/4 | 2.3/4 | |
| 20. | The Man Who Knew Too Much (1935) | 2.0/4 | 2.6/4 | |
| 21. | Jamaica Inn | 1.5/4 | 2.2/4 | |
| 22. | Topaz (1969) | 1.5/4 | 2.5/4 |



