Top Animation
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | The Lion King (1994) | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 2. | Toy Story | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 3. | Beauty and the Beast (1991) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 4. | Monsters, Inc. | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 5. | The Little Mermaid (1989) | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 6. | Shrek | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 7. | Toy Story 2 | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 8. | Toy Story 3 | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 9. | Up (2009) | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 10. | How the Grinch Stole Christmas (1966) | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 11. | The Incredibles | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 12. | 101 Dalmatians (1961) | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 13. | Cars | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 14. | Fantasia | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 15. | Ratatouille | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 16. | Shrek 2 | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 17. | Snow White and the Seven Dwarfs | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 18. | Aladdin (1992) | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 19. | Charlotte's Web (1973) | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 20. | It's the Great Pumpkin, Charlie Brown | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 21. | A Charlie Brown Christmas | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 22. | A Charlie Brown Thanksgiving | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 23. | Alvin and the Chipmunks Meet Frankenstein | 3.5/4 | 2.6/4 | |
| 24. | Arthur's Perfect Christmas | 3.5/4 | 2.1/4 |



