Top Movie List
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Life is Beautiful ( vita è bella, La ) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 2. | Crash (2005) | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 3. | The Godfather | 4.0/4 | 3.5/4 | |
| 4. | Ratatouille | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 5. | Battle Royale ( Batoru rowaiaru ) | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 6. | The Terminal (2004) | 3.5/4 | 2.7/4 | |
| 7. | Big Fish (2003) | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 8. | The Pianist | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 9. | V for Vendetta | N/A | 3.0/4 | |
| 10. | Edward Scissorhands | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 11. | Curse of the Golden Flower ( Man cheng jin dai huang jin jia ) | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 12. | Waking Life | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 13. | Sometimes in April | 3.5/4 | 2.6/4 | |
| 14. | Cloverfield | 3.5/4 | 2.6/4 |



