2009 Favorites
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add | 
|---|---|---|---|---|
| 1. | 17 Again | 3.0/4 | 2.5/4 | |
| 2. | Star Trek | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 3. | Terminator Salvation | 3.5/4 | 2.6/4 | |
| 4. | Up (2009) | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 5. | Management | 3.5/4 | 2.3/4 | |
| 6. | The Proposal (2009) | 3.5/4 | 2.7/4 | |
| 7. | Avatar | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 8. | Zombieland | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 9. | Sherlock Holmes (2009) | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 10. | Monsters vs. Aliens | 3.5/4 | 2.6/4 | |
| 11. | Astro Boy | 4.0/4 | 2.6/4 | |
| 12. | Confessions of a Shopaholic | 3.0/4 | 2.0/4 | |
| 13. | The Men Who Stare at Goats | 3.0/4 | 2.5/4 | |
| 14. | Planet 51 | 3.5/4 | 2.4/4 | 



