Top Action
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | The Matrix | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 2. | Inception | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 3. | Casino Royale (2006) | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 4. | Jurassic Park | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 5. | Goldfinger | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 6. | Minority Report | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 7. | Speed (1994) | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 8. | Men in Black (1997) | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 9. | Air Force One | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 10. | Con Air | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 11. | Executive Decision | 4.0/4 | 2.6/4 | |
| 12. | Twelve O'Clock High | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 13. | Vertical Limit | 4.0/4 | 2.3/4 | |
| 14. | Airport 1975 | 4.0/4 | 2.6/4 | |
| 15. | Death Wish (1974) | 3.5/4 | 2.9/4 |



