Top Comedy
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Monty Python's The Meaning of Life | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 2. | Young Frankenstein | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 3. | Monty Python and the Holy Grail | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 4. | The Jerk | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 5. | Blazing Saddles | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 6. | Dogma | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 7. | Clerks | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 8. | The Big Lebowski | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 9. | South Park: Bigger, Longer & Uncut | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 10. | Clerks II | 4.0/4 | 2.6/4 | |
| 11. | Shaun of the Dead | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 12. | Super Troopers | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 13. | Mystery Science Theatre 3000 | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 14. | Orgazmo | 2.5/4 | 2.5/4 | |
| 15. | Superbad | 3.0/4 | 2.9/4 |



