1950s by Darkat

1950s

# Movie Title Rating Overall Add
1. 12 Angry Men (1957) 4.0/4 3.4/4
2. Paths of Glory 4.0/4 3.3/4
3. Rear Window 4.0/4 3.3/4
4. The Bridge on the River Kwai 4.0/4 3.2/4
5. All About Eve 3.5/4 3.3/4
6. Rashômon 3.5/4 3.3/4
7. Road, The ( strada, La ) 3.5/4 3.1/4
8. Hidden Fortress, The ( Kakushi-toride no san-akunin ) 3.5/4 3.1/4
9. Roman Holiday 3.5/4 3.2/4
10. Some Like It Hot (1959) 3.0/4 3.2/4
11. The Egyptian 3.0/4 2.6/4
12. Sunset Boulevard 3.0/4 3.3/4
13. Moby Dick (1956) 3.0/4 3.0/4
14. Ikiru 3.0/4 3.3/4
15. Calle Mayor 3.0/4 3.0/4
16. Age of Infidelity aka Death of a Cyclist ( Muerte de un ciclista ) 3.0/4 2.9/4
17. Strangers on a Train 2.5/4 3.2/4
18. Singin' in the Rain 2.5/4 3.2/4
19. Peter Pan (1953) 2.5/4 2.9/4
20. Lady and the Tramp (1955) 3.0/4 3.0/4
21. Throne of Blood ( Kumonosu-jou ) 2.5/4 3.1/4
22. Cinderella (1950) 2.5/4 2.9/4
23. Sleeping Beauty (1959) 2.5/4 2.9/4
24. Gentlemen Prefer Blondes 2.0/4 2.8/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name