movies of 1959 by skater4159

movies of 1959

# Movie Title Rating Overall Add
1. Compulsion (1959) 3.0/4 3.0/4
2. North by Northwest 3.0/4 3.3/4
3. Some Like It Hot (1959) 3.0/4 3.2/4
4. Ben-Hur (1959) 3.0/4 3.2/4
5. 400 Blows, The ( quatre cents coups, Les ) 3.0/4 3.2/4
6. Rio Bravo 3.0/4 3.1/4
7. Anatomy of a Murder 3.0/4 3.2/4
8. Imitation of Life (1959) 3.0/4 3.0/4
9. Hiroshima, My Love ( Hiroshima mon amour ) 3.0/4 2.9/4
10. Sleeping Beauty (1959) 3.0/4 2.9/4
11. The Nun's Story 3.0/4 3.0/4
12. On the Beach 3.0/4 3.1/4
13. Room at the Top 3.0/4 3.0/4
14. House on Haunted Hill (1959) 3.0/4 2.8/4
15. The Diary of Anne Frank 3.0/4 2.9/4
16. Human Condition I, The ( Ningen no joken I ) 3.0/4 3.2/4
17. Operation Petticoat 3.0/4 2.9/4
18. The Tingler 3.0/4 2.7/4
19. Al Capone 3.0/4 2.8/4
20. Black Orpheus ( Orfeu Negro ) 3.0/4 2.8/4
21. Gidget 3.0/4 2.7/4
22. Drunken Angel ( Yoidore tenshi ) 3.0/4 3.1/4
23. Suddenly, Last Summer 3.0/4 2.7/4
24. Darby O'Gill and the Little People 3.0/4 2.6/4
25. The Horse Soldiers (1959) 3.0/4 2.8/4
26. Nazarin ( Nazarín ) 3.0/4 2.8/4
27. The Hound of the Baskervilles (1959) 3.0/4 2.7/4
28. Pork Chop Hill 3.0/4 2.7/4
29. The Mummy (1959) 3.0/4 2.6/4
30. Shadows (1959) 3.0/4 2.8/4
31. Ride Lonesome 2.0/4 2.7/4
32. Pillow Talk 3.0/4 2.7/4
33. Warlock (1959) 3.0/4 2.7/4
34. Ivan the Terrible, Part II ( Ivan Groznyy II: Boyarsky zagovor ) 3.0/4 2.8/4
35. Magician, The ( Ansiktet ) 3.0/4 2.8/4
36. Last Train from Gun Hill 3.0/4 2.9/4
37. Journey to the Center of the Earth (1959) 3.0/4 2.6/4
38. A Bucket of Blood 3.0/4 2.6/4
39. Brink of Life ( Nära livet ) 3.0/4 2.6/4
40. Cousins, The ( cousins, Les ) 3.0/4 2.5/4
41. The Fugitive Kind 3.0/4 2.6/4
42. Odds Against Tomorrow 3.0/4 2.8/4
43. The Man in the Net 3.0/4 3.0/4
44. The Wreck of the Mary Deare 3.0/4 2.7/4
45. The Shaggy Dog (1959) 3.0/4 2.4/4
46. Ask Any Girl 3.0/4 2.6/4
47. Return of the Fly 3.0/4 2.4/4
48. beau Serge, Le 3.0/4 2.6/4
49. The Mouse That Roared 3.0/4 2.6/4
50. The FBI Story 3.0/4 2.5/4
51. A Summer Place 3.0/4 2.3/4
52. No Name on the Bullet 3.0/4 2.4/4
53. The Devil's Disciple 3.0/4 2.6/4
54. That Kind of Woman 3.0/4 2.3/4
55. Tamango 3.0/4 2.5/4
56. fièvre monte à El Pao, La 3.0/4 2.4/4
57. Floating Weeds ( Ukigusa ) 3.0/4 2.6/4
58. First Man Into Space 3.0/4 2.7/4
59. Sapphire (1959) 3.0/4 2.7/4
60. Tiger Bay (1959) 3.0/4 2.6/4
61. Grisbi ( Touchez pas au Grisbi ) 3.0/4 2.5/4
62. The Young Philadelphians 3.0/4 2.6/4
63. Godzilla Raids Again aka Gigantis the Fire Monster ( Gojira no gyakushû ) 3.0/4 2.4/4
64. It Happened to Jane 3.0/4 2.7/4
65. The Killer Shrews 3.0/4 2.0/4
66. Kids, The ( mistons, Les ) 3.0/4 2.8/4
67. Blue Denim 3.0/4 2.5/4
68. The Bat (1959) 3.0/4 2.4/4
69. It Started with a Kiss 3.0/4 2.5/4
70. Go, Johnny, Go! 3.0/4 2.9/4
71. Look Back in Anger 3.0/4 2.5/4
72. The Atomic Submarine 3.0/4 2.8/4
73. The Sound and the Fury (1959) 3.0/4 2.6/4
74. They Came to Cordura 3.0/4 2.5/4
75. The Great St. Louis Bank Robbery 3.0/4 2.8/4
76. A Hole in the Head 3.0/4 2.5/4
77. Lovers, The ( amants, Les ) 3.0/4 2.4/4
78. These Thousand Hills 3.0/4 2.4/4
79. The Scapegoat 3.0/4 2.6/4
80. Carry on Sergeant 3.0/4 2.6/4
81. Plan 9 from Outer Space 3.0/4 1.8/4
82. Guns, Girls, and Gangsters 3.0/4 2.8/4
83. The Journey (1959) 2.0/4 2.4/4
84. Roof, The ( tetto, Il ) 3.0/4 2.6/4
85. Street of Shame ( Akasen chitai ) 3.0/4 2.6/4
86. Shake Hands with the Devil (1959) 3.0/4 2.4/4
87. Day of the Outlaw 3.0/4 2.8/4
88. Tarzan's Greatest Adventure 3.0/4 2.5/4
89. Third Man on the Mountain 3.0/4 2.4/4
90. Thunder in the Sun 3.0/4 2.3/4
91. Ten Seconds to Hell 3.0/4 2.8/4
92. Porgy and Bess 3.0/4 2.5/4
93. Snow Queen, The ( Snezhnaya koroleva - 1959 ) 3.0/4 2.6/4
94. The Story on Page One 3.0/4 2.3/4
95. Take a Giant Step 3.0/4 2.3/4
96. Face of a Fugitive 2.0/4 2.3/4
97. The Trap (1959) 3.0/4 2.6/4
98. The Black Orchid 3.0/4 2.5/4
99. The Two-Headed Spy 3.0/4 2.4/4
100. Green Mansions 3.0/4 2.2/4
101. Behemoth the Sea Monster ( Giant Behemoth, The ) 3.0/4 2.5/4
102. Too Many Crooks 3.0/4 2.5/4
103. Cast a Long Shadow 3.0/4 2.7/4
104. The Chaplin Revue 3.0/4 2.8/4
105. Happy Anniversary (1959) 3.0/4 2.7/4
106. Li'l Abner (1959) 3.0/4 2.4/4
107. Hercules ( fatiche di Ercole, Le ) 3.0/4 2.0/4
108. Invisible Invaders 3.0/4 2.5/4
109. Killers of Kilimanjaro 3.0/4 3.0/4
110. Money, Women and Guns 2.0/4 2.1/4
111. Plunderers of Painted Flats 2.0/4 2.3/4
112. Model for Murder 2.0/4 1.8/4
113. Nowhere to Go 2.0/4 2.0/4
114. Honeymoon ( Luna de miel ) 2.0/4 2.5/4
115. Horrors of the Black Museum 3.0/4 2.1/4
116. The Wild and the Innocent 3.0/4 2.5/4
117. The Legend of Tom Dooley 3.0/4 3.0/4
118. The Big Circus 3.0/4 2.5/4
119. Beyond All Limits ( Flor de mayo ) 3.0/4 3.0/4
120. The Flying Fontaines 2.0/4 2.5/4
121. The Gene Krupa Story 3.0/4 2.7/4
122. The Best of Everything 3.0/4 2.2/4
123. Solomon and Sheba 3.0/4 2.1/4
124. The Doctor's Dilemma 3.0/4 2.5/4
125. Mysterians, The ( Chikyû Bôeigun ) 3.0/4 2.5/4
126. What Makes Sammy Run? 3.0/4 2.4/4
127. The Four Skulls of Jonathan Drake 3.0/4 2.0/4
128. Never So Few 3.0/4 2.5/4
129. The Cosmic Man 3.0/4 2.3/4
130. This Earth is Mine 2.0/4 1.8/4
131. The Angry Hills 3.0/4 2.5/4
132. The Bloody Brood 3.0/4 2.7/4
133. The Bridal Path 2.0/4 2.3/4
134. Have Rocket, Will Travel 2.0/4 2.3/4
135. The Hideous Sun Demon 3.0/4 2.8/4
136. I, Mobster 3.0/4 2.8/4
137. Man and the Monster , The ( hombre y el monstruo, El ) 3.0/4 2.8/4
138. Robot vs. the Aztec Mummy, The ( momia azteca contra el robot humano, La ) 2.0/4 2.1/4
139. Escort West 3.0/4 2.8/4
140. Gideon of Scotland Yard ( Gideon's Day ) 3.0/4 2.8/4
141. The Young Captives 2.0/4 2.3/4
142. Never Steal Anything Small 3.0/4 2.5/4
143. Liane, Jungle Goddess ( Liane, das Mädchen aus dem Urwald ) 3.0/4 2.5/4
144. A Cry from the Streets 2.0/4 2.3/4
145. Tempest ( tempesta, La ) 2.0/4 2.3/4
146. Intent to Kill 2.0/4 2.3/4
147. The Scarface Mob 2.0/4 2.1/4
148. Curse of the Undead 3.0/4 2.9/4
149. Serious Charge 3.0/4 2.8/4
150. H-Man, The ( Bijo to Ekitainingen ) 3.0/4 2.8/4
151. The Hangman (1959) 3.0/4 2.8/4
152. The Five Pennies 3.0/4 2.6/4
153. John Paul Jones 3.0/4 2.5/4
154. The Ghost of Dragstrip Hollow 3.0/4 2.2/4
155. The Son of Robin Hood 3.0/4 2.8/4
156. The Beat Generation 3.0/4 2.8/4
157. Don't Give Up the Ship 3.0/4 2.6/4
158. Floods of Fear 3.0/4 2.8/4
159. The 30 Foot Bride of Candy Rock 3.0/4 2.7/4
160. Face of Fire 2.0/4 2.3/4
161. But Not for Me (1959) 3.0/4 2.8/4
162. The Blue Angel (1959) 3.0/4 2.2/4
163. Two Men in Manhattan ( Deux hommes dans Manhattan ) 3.0/4 2.6/4
164. The House of the Seven Hawks 3.0/4 2.3/4
165. Battle of the Coral Sea 3.0/4 2.7/4
166. Warrior and the Slave Girl, The ( rivolta dei gladiatori, La ) 2.0/4 2.3/4
167. Jet Over the Atlantic 3.0/4 2.8/4
168. The Rookie (1959) 2.0/4 2.3/4
169. Witness in the Dark 2.0/4 2.3/4
170. 1001 Arabian Nights 2.0/4 2.0/4
171. Attack of the Giant Leeches 3.0/4 1.6/4
172. Donald in Mathmagic Land 3.0/4 2.0/4
173. Anna Lucasta (1959) 3.0/4 2.0/4
174. The Giant Gila Monster 2.0/4 1.8/4
175. The Last Angry Man 2.0/4 2.0/4
176. Beloved Infidel 2.0/4 1.9/4
177. The Man Who Could Cheat Death 3.0/4 2.3/4
178. Accomplices, The ( inferno addosso, L' ) 2.0/4 2.0/4
179. Good Day for a Hanging 3.0/4 2.5/4
180. Libel 3.0/4 2.5/4
181. Night of the Ghouls ( Revenge of the Dead ) 3.0/4 1.5/4
182. The Last Mile (1959) 2.0/4 2.3/4
183. Forbidden Fruit ( fruit défendu, Le ) 3.0/4 2.2/4
184. Forbidden Island 2.0/4 1.8/4
185. Riot in Juvenile Prison 2.0/4 1.7/4
186. The Sad Horse 2.0/4 2.0/4
187. The Headless Ghost 3.0/4 2.3/4
188. The Mating Game 3.0/4 2.3/4
189. Smiley Gets a Gun 2.0/4 1.5/4
190. The Young Land 3.0/4 2.5/4
191. Surrender - Hell! 3.0/4 2.2/4
192. The Big Operator 3.0/4 2.5/4
193. City After Midnight ( That Woman Opposite ) 2.0/4 2.0/4
194. Cry Tough 2.0/4 2.0/4
195. A Private's Affair 3.0/4 2.5/4
196. Tailor's Maid, A ( Padri e figli ) 2.0/4 1.5/4
197. Night Train ( Pociag ) 3.0/4 2.7/4
198. Way of Youth ( chemin des écoliers, Le ) 2.0/4 2.0/4
199. The Man Who Understood Women 2.0/4 2.0/4
200. The Jayhawkers! 3.0/4 2.7/4
201. Web of Evidence ( Beyond This Place ) 2.0/4 2.0/4
202. Edge of Eternity 3.0/4 2.5/4
203. House of Intrigue, The ( Londra chiama Polo Nord ) 2.0/4 2.0/4
204. The Desperate Man 2.0/4 2.0/4
205. Cuban Rebel Girls 3.0/4 1.8/4
206. Broth of a Boy 2.0/4 2.2/4
207. The Miracle (1959) 2.0/4 1.9/4
208. City of Fear 3.0/4 2.3/4
209. The Sheriff of Fractured Jaw 3.0/4 1.9/4
210. Strange Affection 2.0/4 2.0/4
211. Teenage Zombies 3.0/4 2.1/4
212. The Hanging Tree 3.0/4 2.6/4
213. A Stranger in My Arms 3.0/4 2.3/4
214. Night of the Quarter Moon 2.0/4 2.0/4
215. Law is the Law, The ( legge è legge, La ) 2.0/4 1.8/4
216. Girls of the Night ( filles de nuit, Les ) 2.0/4 1.8/4
217. The Bandit of Zhobe 2.0/4 1.8/4
218. The Monster of Piedras Blancas 3.0/4 2.4/4
219. Island of Lost Women 3.0/4 2.3/4
220. The Rabbit Trap (1959) 2.0/4 1.3/4
221. Three Murderesses aka Women Are Weak ( Faibles femmes ) 2.0/4 1.5/4
222. The Naked Maja 2.0/4 1.7/4
223. Middle of the Night 3.0/4 2.0/4
224. Elephant Gun ( Nor the Moon by Night ) 2.0/4 1.8/4
225. Say One for Me 3.0/4 2.3/4
226. Happy is the Bride 3.0/4 2.3/4
227. Wild Cats on the Beach ( Costa Azzurra ) 2.0/4 1.8/4
228. The Miracle of the Hills 2.0/4 1.5/4
229. The Big Fisherman 2.0/4 2.2/4
230. For the First Time 3.0/4 1.7/4
231. Inside the Mafia 2.0/4 1.8/4
232. The Oregon Trail (1959) 3.0/4 2.0/4
233. Face of the Frog ( Frosch mit der Maske, Der ) 2.0/4 1.8/4
234. Five Gates to Hell 2.0/4 2.0/4
235. Sign of the Gladiator aka Sheba and the Gladiator ( Nel segno di Roma ) 3.0/4 2.2/4
236. Counterplot 2.0/4 1.8/4
237. Tarzan, the Ape Man (1959) 3.0/4 2.5/4
238. 4D Man 3.0/4 2.3/4
239. Goliath and the Barbarians ( Terrore dei barbari, Il ) 3.0/4 2.3/4
240. Terror is a Man 2.0/4 2.2/4
241. -30- 3.0/4 2.3/4
242. The Alligator People 3.0/4 1.9/4
243. The Wasp Woman 3.0/4 1.6/4
244. Career 2.0/4 1.5/4
245. Teenagers from Outer Space 3.0/4 1.6/4
246. The Remarkable Mr. Pennypacker 3.0/4 2.0/4
247. Count Your Blessings 3.0/4 2.0/4
248. The Gunfight at Dodge City 3.0/4 2.4/4
249. King of the Wild Stallions 3.0/4 2.0/4
250. Battle Flame 2.0/4 1.5/4
251. Mysteries of the Deep 3.0/4 3.0/4
252. Nature's Strangest Creatures 3.0/4 2.0/4
253. Jungle Cat 3.0/4 2.3/4
254. Westbound 3.0/4 2.5/4
255. Life of an Expert Swordsman ( Aru kengo no shogai ) 2.0/4 2.8/4
256. Prince of Space ( Yusei oji ) 3.0/4 1.8/4
257. The Silent Enemy (1959) 2.0/4 1.5/4
258. Up Periscope 3.0/4 2.2/4
259. Nine Lives ( Ni liv ) 2.0/4 3.0/4
260. The Scavengers (1959) 3.0/4 3.0/4
261. Timbuktu (1959) 3.0/4 1.6/4
262. Watusi 3.0/4 1.8/4
263. Alias Jesse James 3.0/4 1.8/4
264. Born to Be Loved 2.0/4 1.3/4
265. Desert Mice 2.0/4 2.0/4
266. Holiday for Lovers 3.0/4 1.5/4
267. Hound-Dog Man 2.0/4 1.5/4
268. It's a Wonderful World (1959) 2.0/4 2.0/4
269. Sappy Bullfighters 3.0/4 3.0/4
270. The Square Peg 3.0/4 2.5/4
271. This Other Eden 2.0/4 2.0/4
272. Triple Crossed (1959) 3.0/4 3.0/4
273. Uncle was a Vampire ( Tempi duri per i vampiri ) 2.0/4 3.0/4
274. Back to the Wall ( dos au mur, Le ) 3.0/4 3.0/4
275. Beast from Haunted Cave 2.0/4 1.5/4
276. Cover Girl Killer 3.0/4 3.0/4
277. The Crimson Kimono 3.0/4 2.0/4
278. Devil Strikes at Night, The ( Nachts, wenn der Teufel kam ) 2.0/4 2.0/4
279. Four Desperate Men ( Siege of Pinchgut, The ) 2.0/4 1.5/4
280. The Girl in Lovers Lane 3.0/4 2.0/4
281. High School Big Shot 3.0/4 2.0/4
282. Louisiana Hussy 3.0/4 3.0/4
283. Love is My Profession ( En cas de malheur ) 2.0/4 2.0/4
284. The Rebel Set 3.0/4 2.2/4
285. Subway in the Sky 2.0/4 1.2/4
286. Crime & Punishment, USA 3.0/4 2.7/4
287. Desert Desperados ( peccatrice del deserto, La ) 2.0/4 1.3/4
288. Doctor's Horrible Experiment, The ( Testament du Docteur Cordelier, Le ) 3.0/4 3.2/4
289. Glass Tower, The ( gläserne Turm, Der ) 2.0/4 1.5/4
290. Head Against the Wall ( tête contre les murs, La ) 2.0/4 2.0/4
291. The Last Blitzkrieg 3.0/4 1.8/4
292. Mirror Has Two Faces, The ( miroir à deux faces, Le ) 2.0/4 1.8/4
293. Paw (1959) 2.0/4 2.0/4
294. Poem of the Sea ( Poema o more ) 2.0/4 2.0/4
295. The Sword and the Flute 2.0/4 2.0/4
296. Town of Love and Hope, A ( Ai to kibô no machi ) 3.0/4 3.0/4
297. Pull My Daisy 2.0/4 2.0/4
298. Idle on Parade 2.0/4 2.0/4
299. Donald in Mathmagicland 3.0/4 3.3/4
300. Blood and Steel 3.0/4 3.0/4
301. Ghost of Yotsuya, The ( Tôkaidô Yotsuya kaidan ) 1.5/4 1.7/4
302. Lady Vampire, The ( Onna kyûketsuki ) 3.0/4 3.0/4
303. signe du lion, La 2.0/4 2.0/4
304. The Man Upstairs 3.0/4 1.8/4
305. The Scamp 3.0/4 3.0/4
306. Verboten! 2.0/4 2.0/4
307. Woman Obsessed 3.0/4 3.0/4
308. The World, the Flesh and the Devil 3.0/4 2.6/4
309. A Lust to Kill 3.0/4 3.0/4
310. Soft Skin on Black Silk ( mundo para mí, Un ) 3.0/4 2.3/4
311. T-Bird Gang 3.0/4 2.3/4
312. Hey Boy! Hey Girl! 2.0/4 1.5/4
313. Hidden Homicide 2.0/4 1.3/4
314. Juke Box Rhythm 2.0/4 2.0/4
315. Devil's Bait 2.0/4 2.3/4
316. Speed Crazy 3.0/4 2.3/4
317. Yellowstone Kelly 3.0/4 2.8/4
318. Three Men in a Boat 2.0/4 2.4/4
319. The Angry Red Planet 3.0/4 2.1/4
320. Rambling Guitarist, The ( Guitar o motta wataridori ) 3.0/4 3.0/4
321. The Woman Eater 3.0/4 1.7/4
322. Moonbird 3.0/4 2.8/4
323. Circle, The ( Vicious Circle, The ) 3.0/4 3.0/4
324. Witness in the City ( témoin dans la ville, Un ) 2.0/4 2.0/4
325. Speaking of Murder ( rouge est mis, Le ) 2.0/4 2.0/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name