TOPZ- Year 1979
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Kramer vs. Kramer | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 2. | ...And Justice for All | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 3. | Alien | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 4. | Rocky II | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 5. | Apocalypse Now | 3.0/4 | 3.3/4 | |
| 6. | Star Trek: The Motion Picture | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 7. | Breaking Away | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 8. | Manhattan | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 9. | Being There | 2.5/4 | 3.0/4 | |
| 10. | The Amityville Horror (1979) | 2.5/4 | 2.7/4 |



