Top Horror
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add | 
|---|---|---|---|---|
| 1. | A Nightmare on Elm Street (1984) | 2.5/4 | 3.0/4 | |
| 2. | Waxwork (1988) | 2.5/4 | 2.4/4 | |
| 3. | The Exorcist (1973) | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 4. | Poltergeist (1982) | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 5. | The Company of Wolves | 3.0/4 | 2.5/4 | |
| 6. | Hellraiser (1987) | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 7. | Hellraiser II: Hellbound | 3.0/4 | 2.5/4 | |
| 8. | Basket Case | 3.0/4 | 2.2/4 | |
| 9. | An American Werewolf in London | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 10. | Drag Me to Hell | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 11. | Creepshow | 2.5/4 | 2.8/4 | |
| 12. | Ghoulies | 2.5/4 | 2.1/4 | |
| 13. | Fright Night (1985) | 2.5/4 | 2.8/4 | |
| 14. | House (1986) | 2.5/4 | 2.6/4 | |
| 15. | Night of the Creeps | 2.5/4 | 2.5/4 | |
| 16. | Deadly Friend | 3.0/4 | 2.5/4 | |
| 17. | Evil Dead 2 | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 18. | Parents | 2.5/4 | 2.2/4 | |
| 19. | Maximum Overdrive | 2.5/4 | 2.2/4 | |
| 20. | Saw | 2.5/4 | 2.9/4 | 



