Top Spielberg Flicks
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Raiders of the Lost Ark | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 2. | ET: The Extra-Terrestrial | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 3. | Jurassic Park | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 4. | A.I. Artificial Intelligence | 3.5/4 | 2.7/4 | |
| 5. | Saving Private Ryan | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 6. | Jaws | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 7. | Schindler's List | 3.5/4 | 3.4/4 | |
| 8. | Hook (1991) | 3.0/4 | 2.5/4 | |
| 9. | Close Encounters of the Third Kind | N/A | 3.1/4 | |
| 10. | Empire of the Sun | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 11. | Minority Report | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 12. | The War of the Worlds (2005) | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 13. | The Terminal (2004) | N/A | 2.7/4 |



