Most Disappointing Sequels
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add | 
|---|---|---|---|---|
| 1. | Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull | 1.0/4 | 2.4/4 | |
| 2. | Rocky V | 1.0/4 | 1.8/4 | |
| 3. | Batman & Robin | 0.5/4 | 1.3/4 | |
| 4. | Caddyshack II | 0.5/4 | 1.6/4 | |
| 5. | Star Wars: Episode II - Attack of the Clones | 1.0/4 | 2.4/4 | |
| 6. | Book of Shadows: Blair Witch 2 | 1.0/4 | 1.4/4 | |
| 7. | Grown Ups 2 | 1.0/4 | 1.9/4 | |
| 8. | A Good Day to Die Hard | 1.0/4 | 1.9/4 | |
| 9. | Another Stakeout | 1.5/4 | 1.9/4 | |
| 10. | Highlander II | 1.5/4 | 1.8/4 | |
| 11. | Grease 2 | 1.5/4 | 1.7/4 | |
| 12. | Escape from L.A. | 1.5/4 | 2.4/4 | |
| 13. | A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge | 1.5/4 | 2.3/4 | |
| 14. | Resident Evil: Apocalypse | 1.5/4 | 2.5/4 | |
| 15. | Speed 2: Cruise Control | 1.5/4 | 1.4/4 | |
| 16. | Boondock Saints II: All Saints Day | 1.5/4 | 2.5/4 | |
| 17. | Blues Brothers 2000 | 2.0/4 | 1.6/4 | |
| 18. | Ocean's Twelve | 2.0/4 | 2.5/4 | |
| 19. | Terminator Salvation | 2.0/4 | 2.6/4 | |
| 20. | The Matrix Revolutions | 2.0/4 | 2.5/4 | 



