Top Films of 1962
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | To Kill a Mockingbird | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 2. | Lawrence of Arabia | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 3. | The Longest Day | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 4. | Birdman of Alcatraz | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 5. | The Man Who Shot Liberty Valance | 3.0/4 | 3.2/4 | |
| 6. | Requiem for a Heavyweight | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 7. | Cape Fear (1962) | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 8. | The Miracle Worker (1962) | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 9. | Sanjuro | 2.5/4 | 3.0/4 | |
| 10. | The Manchurian Candidate (1962) | 2.5/4 | 3.1/4 | |
| 11. | How the West Was Won | 2.5/4 | 2.7/4 | |
| 12. | Billy Budd | 2.5/4 | 2.6/4 | |
| 13. | Trial, The ( procès, Le ) | 2.0/4 | 2.5/4 | |
| 14. | Dr. No | 2.0/4 | 2.9/4 | |
| 15. | Hatari! | 2.0/4 | 2.7/4 | |
| 16. | Knife in the Water ( Nóz w wodzie ) | 2.0/4 | 3.1/4 | |
| 17. | Carnival of Souls (1962) | 2.0/4 | 2.5/4 | |
| 18. | The Premature Burial | 2.0/4 | 2.6/4 | |
| 19. | Girls! Girls! Girls! | 1.5/4 | 1.8/4 | |
| 20. | In Search of the Castaways | 0.5/4 | 2.1/4 | |
| 21. | The Devil's Hand | 0.5/4 | 1.3/4 | |
| 22. | Nude on the Moon | 0.5/4 | 1.2/4 |



