Best of 2000!
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Gladiator (2000) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 2. | What Women Want (2000) | 3.0/4 | 2.3/4 | |
| 3. | Meet the Parents | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 4. | X-Men | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 5. | Remember the Titans | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 6. | Miss Congeniality | 4.0/4 | 2.5/4 | |
| 7. | Space Cowboys | 3.0/4 | 2.5/4 | |
| 8. | Romeo Must Die | 4.0/4 | 2.4/4 | |
| 9. | Finding Forrester | 2.0/4 | 2.8/4 | |
| 10. | O Brother Where Art Thou | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 11. | The Replacements | 4.0/4 | 2.4/4 | |
| 12. | Pitch Black | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 13. | Almost Famous | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 14. | Billy Elliot | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 15. | The Way of the Gun | N/A | 2.5/4 | |
| 16. | Duets | 3.0/4 | 2.4/4 |



