Top Sport
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Invincible (2006) | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 2. | Remember the Titans | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 3. | Wildcats (1986) | 4.0/4 | 2.5/4 | |
| 4. | The Longest Yard (1974) | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 5. | Mystery, Alaska | 3.5/4 | 2.6/4 | |
| 6. | The Cutting Edge | 4.0/4 | 2.6/4 | |
| 7. | The Mighty Ducks | 4.0/4 | 2.5/4 | |
| 8. | Major League | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 9. | The Replacements | 4.0/4 | 2.4/4 | |
| 10. | A League of Their Own | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 11. | Bend it Like Beckham | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 12. | Mean Machine | 4.0/4 | 2.6/4 | |
| 13. | The Bad News Bears (1976) | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 14. | The Rookie (2002) | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 15. | Prefontaine | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 16. | The Sandlot | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 17. | Rocky (1976) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 18. | Billy Elliot | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 19. | Field of Dreams | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 20. | Miracle (2004) | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 21. | The Blind Side | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 22. | Invictus | 4.0/4 | 2.9/4 |



