Top Comedy
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add | 
|---|---|---|---|---|
| 1. | This is Spinal Tap | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 2. | The Big Lebowski | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 3. | Old School | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 4. | Role Models | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 5. | I Love You, Man | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 6. | Little Miss Sunshine | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 7. | American Splendor | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 8. | Tristram Shandy: A Cock and Bull Story | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 9. | Shaun of the Dead | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 10. | Office Space | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 11. | Waiting for Guffman | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 12. | Tropic Thunder | 3.5/4 | 2.7/4 | |
| 13. | Raising Arizona | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 14. | Fletch | 3.5/4 | 2.6/4 | |
| 15. | What About Bob? | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 16. | National Lampoon's Christmas Vacation | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 17. | High Fidelity | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 18. | Death at a Funeral (2007) | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 19. | The Girl Next Door (2004) | 3.5/4 | 2.5/4 | |
| 20. | I Could Never Be Your Woman | 3.5/4 | 2.3/4 | 



