2022 Films Ranked
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Pearl (2022) | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 2. | Top Gun: Maverick | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 3. | X | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 4. | Barbarian (2022) | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 5. | Nope | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 6. | Hatching ( Pahanhautoja ) | 3.0/4 | 2.5/4 | |
| 7. | Prey (2022) | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 8. | The Northman | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 9. | Everything Everywhere All at Once | 3.0/4 | 3.2/4 | |
| 10. | The Adam Project | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 11. | Watcher (2022) | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 12. | The Batman (2022) | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 13. | Crimes of the Future (2022) | 3.0/4 | 2.4/4 | |
| 14. | Bodies Bodies Bodies | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 15. | Orphan: First Kill | 2.5/4 | 2.2/4 | |
| 16. | Ambulance (2022) | 2.5/4 | 2.4/4 | |
| 17. | Fresh (2022) | 2.5/4 | 2.6/4 | |
| 18. | The Black Phone | 2.5/4 | 2.8/4 | |
| 19. | Doctor Strange in the Multiverse of Madness | 2.5/4 | 2.9/4 | |
| 20. | House of Darkness (2022) | 2.5/4 | 2.2/4 | |
| 21. | Kimi | 2.5/4 | 2.6/4 | |
| 22. | Elvis (2022) | 2.5/4 | 2.9/4 | |
| 23. | Windfall (2022) | 2.5/4 | 1.9/4 | |
| 24. | Scream (2022) | 2.5/4 | 2.7/4 |



