Top 25 Films of 2015
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Carol | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 2. | Mad Max: Fury Road | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 3. | The Look of Silence | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 4. | 45 Years | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 5. | Taxi Tehran ( Jafar Panahi's Taxi ) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 6. | The Duke of Burgundy | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 7. | World of Tomorrow | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 8. | Brooklyn | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 9. | Room (2015) | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 10. | Anomalisa | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 11. | Spotlight | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 12. | Cobain: Montage of Heck | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 13. | Creed | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 14. | The Diary of a Teenage Girl | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 15. | Listen to Me Marlon | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 16. | It Follows | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 17. | Love & Mercy | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 18. | Assassin, The ( Nie yin niang ) | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 19. | Mistress America | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 20. | Tangerine (2015) | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 21. | The Big Short | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 22. | Phoenix (2015) | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 23. | Kumiko, the Treasure Hunter | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 24. | Chi-Raq | 4.0/4 | 2.6/4 | |
| 25. | Going Clear: Scientology and the Prison of Belief | 4.0/4 | 3.1/4 |
Recent Comments
CarnivorousCouch - wrote on 02/20/17 at 04:41 PM CT
Top 25 Films of 2015 comment
"The Jinx: The Life and Deaths of Robert Durst" would be #17, but I understand why it is not included as a whole film here. I sometimes place miniseries (like "The Jinx") or even collected episodes of TV shows ("The Elevator" from Louie) on my year-end film lists.




