Tearjerkers by Melissa

Tearjerkers

# Movie Title Rating Overall Add
1. Burnt by the Sun ( Utomlyonnye solntsem ) 4.0/4 2.9/4
2. Love Story (1970) 3.0/4 2.6/4
3. Dancer in the Dark (2000) 4.0/4 3.0/4
4. The Piano 4.0/4 2.8/4
5. Terms of Endearment 4.0/4 3.0/4
6. The Notebook (2004) 4.0/4 3.0/4
7. The Outsiders (1983) 4.0/4 2.9/4
8. The Sound of Music 4.0/4 3.1/4
9. Higher Learning 3.5/4 2.6/4
10. 21 Grams 4.0/4 2.9/4
11. The English Patient 3.0/4 2.9/4
12. A Patch of Blue 3.0/4 2.9/4
13. To Sir, With Love 4.0/4 3.0/4
14. The Mission (1986) 3.5/4 2.8/4
15. Titanic (1997) 3.0/4 3.0/4
16. Ice Castles 3.0/4 2.4/4
17. It's a Wonderful Life 4.0/4 3.3/4
18. Sophie's Choice 3.0/4 2.9/4
19. Empire of the Sun 3.0/4 3.0/4
20. Schindler's List 4.0/4 3.4/4
21. Radio Flyer 3.0/4 2.7/4
22. My Girl 3.0/4 2.7/4
23. The Rose (1979) 3.0/4 2.8/4
24. Breaking the Waves 4.0/4 3.0/4
25. The Sweet Hereafter 4.0/4 3.0/4
26. Sea Inside, The ( Mar adentro ) 4.0/4 2.9/4
27. Pan's Labyrinth ( laberinto del fauno, El ) 3.5/4 3.2/4
28. Splendor in the Grass 4.0/4 2.8/4
29. Beaches (1988) 3.0/4 2.6/4
30. Steel Magnolias 3.0/4 2.9/4
31. The Heart of Me 4.0/4 2.8/4
32. The End of the Affair (1999) 3.0/4 2.7/4
33. Rudy 3.0/4 2.8/4
34. Bound by Honor ( Blood In, Blood Out ) 4.0/4 2.8/4
35. Seven Pounds 3.5/4 2.9/4
36. Dead Man Walking 3.0/4 3.0/4
37. The Horse Whisperer 4.0/4 2.5/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name