002 Top Movies of the 2000's
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | The Departed | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 2. | Gran Torino | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 3. | The Dark Knight | 3.5/4 | 3.4/4 | |
| 4. | Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 5. | Volver | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 6. | Slumdog Millionaire | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 7. | Amélie ( Fabuleux destin d'Amélie Poulain, Le ) | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 8. | Spider-Man | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 9. | A Beautiful Mind | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 10. | Eternal Sunshine of the Spotless Mind | 3.5/4 | 3.1/4 |



