Top War
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Schindler's List | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 2. | Apocalypse Now | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 3. | Paths of Glory | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 4. | All Quiet on the Western Front (1930) | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 5. | The Hurt Locker | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 6. | The Great Escape | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 7. | Full Metal Jacket | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 8. | Saving Private Ryan | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 9. | Das Boot | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 10. | The Bridge on the River Kwai | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 11. | The Thin Red Line | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 12. | Cross of Iron | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 13. | The Deer Hunter | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 14. | Gallipoli | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 15. | Patton | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 16. | Platoon | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 17. | In Which We Serve | 4.0/4 | 2.3/4 | |
| 18. | The Longest Day | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 19. | Grand Illusion ( grande illusion, La ) | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 20. | Army of Shadows ( armée des ombres, L' ) | 4.0/4 | 3.0/4 |



