Top Comedy
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | O Brother Where Art Thou | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 2. | Groundhog Day | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 3. | Love and Death | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 4. | Death at a Funeral (2007) | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 5. | Ruggles of Red Gap | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 6. | Airplane! | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 7. | My Cousin Vinny | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 8. | The Castle (1999) | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 9. | Ghostbusters (1984) | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 10. | Planes, Trains & Automobiles | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 11. | Dirty Rotten Scoundrels | 2.5/4 | 2.8/4 | |
| 12. | Mrs. Doubtfire | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 13. | Meet the Parents | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 14. | Analyze This | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 15. | Anchorman: The Legend of Ron Burgundy | 2.5/4 | 2.8/4 | |
| 16. | Hot Fuzz | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 17. | Dumb and Dumber | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 18. | Naked Gun 33 1/3: The Final Insult | 2.5/4 | 2.4/4 | |
| 19. | Coneheads | 3.0/4 | 1.9/4 | |
| 20. | Robin Hood: Men in Tights | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 21. | Wayne's World | 2.5/4 | 2.8/4 | |
| 22. | Zorro, The Gay Blade | 2.5/4 | 2.1/4 |



