Top Sci-Fi
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Star Wars: Episode IV - A New Hope | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 2. | Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 3. | Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 4. | Aliens | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 5. | Alien | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 6. | Sunshine (2007) | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 7. | Blade Runner | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 8. | Minority Report | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 9. | Men in Black (1997) | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 10. | Terminator 2: Judgement Day | 3.5/4 | 3.2/4 |



