Top Horror
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | The Shining (1980) | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 2. | The Exorcist (1973) | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 3. | 28 Days Later | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 4. | Poltergeist (1982) | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 5. | The Others (2001) | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 6. | The Ring (2002) | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 7. | The Thing (1982) | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 8. | Cloverfield | 3.5/4 | 2.6/4 | |
| 9. | The Birds (1963) | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 10. | Saw | 3.5/4 | 2.9/4 |



